HABERLER

Mazda Özel Servis Ankara

Mazda Özel Servis Ankara
  • Tarih: 11 - Mart - 2021

Bir arabanın güvenilirliği, her seferinde yüklere maruz kalan ve kullanımdan yıpranan bileşenlerinin ve düzeneklerinin iyi durumda olmasına bağlıdır. Planlı bakım, sistemleri periyodik olarak kontrol etmek ve parçaları zamanında değiştirmek için gerçekleştirilir.

Her üreticinin kendi bakım programı vardır. Hatta bazıları 1000 km'lik bir kilometre ve biraz daha fazlasıyla gerçekleştirilen "sıfır" bakımı bile içerebilmektedir. Ancak genellikle otomobil 10-15 bin kilometre yol kat ettiğinde birinci, ikinci ve sonraki işlemler eşit adımlarla gerçekleştirilir. Çalışma koşulları daha zor olsaydı (kumda ve tozda bir yolculuk, sıcaklığın yüksek olduğu alanlarda kullanma, su engellerinin bulunduğu alanlarda kullanma), o zaman programlanmış bir kontrol için beklemenize gerek yoktur, ancak normal şartlar altında çalışmaya devam edebilmek için aracı bakıma sokmak daha iyidir.

Mazda Özel Servis Ankara hizmetlerinden faydalanılarak gerçekleştirilecek bakım, sarf malzemelerinin (filtreler, sıvılar, yağlar) değiştirilmesini ve tüm ana sistemlerin kontrol edilmesini içerir. Yüksek kilometre performansı ile değiştirilen parça sayısı artar.

Bakımın zamanı, yapıldığı kilometre, aracın servis defterine yansıtılır. Bu durum, zamanında ve doğru doldurulması ve gerekli zamanda bakımın yapılabilmesi için sahibini sorumlu bir kişi olarak nitelendirir. Böyle bir arabayı satmak daha kolaydır çünkü alıcı, arabanın iyi teknik durumuna güvenir.

Yeni otomobiller için, Mazda Özel Servis Ankara hizmeti veren bir firma tarafından gerçekleştirilen bakım, doğrudan garantinin geçerliliği ile ilgilidir ve bunu yapmayı reddetmek, üreticinin birçok yükümlülüğünü ortadan kaldırır. Bir garantiye bağlı olmayan arabalar için herhangi bir serviste bakım yapılabilmektedir.

Bakım maliyeti

Bakım maliyeti, genel olarak markanın politikasına ve özel olarak hizmete bağlıdır. Bazı bayiler araba satın alırken ilk bakımı ücretsiz olarak verebilir. Bazı şirketlerde, sarf malzemeleri genel faturaya dahil edilir, diğerleri yalnızca iş için para alır ve yedek parçalar ayrıca satın alınır ve bunların orijinal mi yoksa satıcı dışında mı satın alındığını açıklığa kavuşturmak önemlidir. Genelde tüm bu bilgiler bayi ve temsilciliklerin İnternet sitelerinde kayıtlıdır. Daha pahalı markalar, aramalar ve mektuplarla size yaklaşan bakımı hatırlatabilir. 

Mazda Özel Servis Ankara hizmeti veren firmaların zorunlu bakıma ek olarak, sürücünün her yolculuktan önce bağımsız olarak bakım yapması önerdiği bilinmektedir. Zaman maliyetleri minimumdur ve otomobilin sistem ve tertibatlarının servis kolaylığı konusundaki güven paha biçilemez. Yapılan bu bakım aslında herhangi bir sorunun olup olmadığını kontrol etmekle ilgilidir.

  • Aracın altındaki herhangi bir yağ veya bir sıvı sızıntısının olup olmadığına dikkat edin.
  • Arabanın etrafında yürüyün ve camın sağlamlığını, lastiklerin bütünlüğünü ve plakaların yerinde olup olmadığını kontrol edin.
  • Farların, arka lambaların ve sinyal lambalarının, park freninin ve kornanın çalışmasını kontrol edin.
  • Başlangıçta, gösterge panelinin okumalarına ve kontrollerin çalışmasına dikkat edin. 

Lastik şirketleri, kilometresi ne olursa olsun lastik basıncının her iki haftada bir kontrol edilmesini ve tekerleklerdeki cıvataların her ay sıkılmasını önermektedir. Klimanın farklı iklim koşullarında çalışmaya hazırlayan mevsimsel bakımları da vardır. Genellikle filtrelerin değiştirilmesini, kullanılan gazın değiştirilmesini içerir ve bazıları vücutta korozyon önleyici işlem yapar. Ancak mevsimsel bakım, zaman açısından zorunlu olana yakınsa tüm bakım işlemleri birleştirilebilirler.